تلفن: ۰۲۱۸۸۹۸۶۵۳۹  -  ۰۲۱۸۸۳۹۲۰۳۶             تلگرام: ۰۹۱۲۸۱۸۷۹۷۲

انواع سنگ های ساختمانی (تراورتن ، گرانیت )

استفاده از سنگ ساختمانی در صنعت ساختمان  اهمیت بسیار ویژه ای دارد  و سنگ ها از ابتدایی ترین مصالح ساختمانی هستند . می توان استفاده از سنگ ها را در برخی قسمتهای ساختمان ها اعم از پله ها، نماها و یا حتی تونلها، بهمن گیرها، دیوارهای حائل، سنگ چین ها و کرسی چین ها و ... دید .

سنگ تراورتن:

سنگ تراورتن از جمله سنگ های تزیینی است و نوعی سنگ آهک متخلخل می باشد و از ته نشین شدن بر اثر آب داغ و یا آب سرد در غارها به دست می آید . این سنگ دارای کلسیم هست و شامل استالاکتیت و استاگمتیت نیز است.

شکل ظاهری سنگ تراورتن

این سنگ در رنگ های زرد، قهوه ای، قرمز، لیمویی، خاکستری، سیاه و سفید تولید می شود و به ندرت به صورت تصادفی شالدار و یا بدون شال می شود. در ضمن این سنگ علاوه بر رنگ های متنوع و بافت نواری شکل حاصل از اثر حضور ترکیبات آهن، کلسیم و دیگر ناخالصی ها نیز است.

خواص و کاربرد سنگ تراورتن

مقاومت بالا، زیبایی، صیقل پذیری عالی این سنگ موجب شده تا از این سنگ در نماهای ساختمانی استفاده گردد. این سنگ عایق حرارتی و صوتی بسیار خوبی است چراکه دارای حفرات می باشد. لازم به ذکر است در هنگام برش می توان سنگ تراورتن را به دو شکل موج دار و بدون موج برش داد.

در زمان نصب این سنگ سیمان در داخل حفره های آن نفوذ می کند و این خود به سقوط نکردن سنگ کمک می کند . از موارد کاربرد این سنگ در نمای داخلی و بیرونی استفاده می شود همچنین برای سنگ فرش کردن نیز گزینه مناسبی است .

بسیار کم می توان تراورتن کم رنگ دید چراکه رنگدانه های پراکنده اکسید آهن در متن این سنگ وجود دارد. لازم به ذکر است که رنگ های متنوع این سنگ برحسب رنگدانه های اکسیدآهن در آن است و ظاهر زیبای خود را مدیون اختلاف میزان اکسید آهن در لایه های خود است.

معایب سنگ تراورتن

از معایب این سنگ  می توان به عدم یکدستی رنگ و طرح آن اشاره کرد ، از طرفی دیگر این سنگ سست و گلی است، به طور مثال در صورت خیس بودن این سنگ و رسیدن به دمای انجماد فوری سنگ خورد می شود به همین دلیل در کارخانجات روی کوپ ها را می پوشانند.

سنگ گرانیت:

نام دیگر سنگ گرانیت سنگ خاراست ، این سنگ گونه ای سنگ آذرین درونی است و به همین علت است که بافت آن دارای دانه های متوسط تا درشت است. سنگ گرانیت از سنگین ترین سنگ هاست و یکی از دلایلی که از آن به عنوان مسالح ساختمانی استفاده میشود این موضوع است . از سنگ گرانیت در آزمایشگاه ها استفاده شده  چراکه این سنگ در مقابل خوردگی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است .

شکل گرفتن این سنگ از سرد شدن توده های مذاب است و به گونه ای می توان آن را سمبل سختی، مقاومت و دوام بشمار اورد . این سنگ در رنگ های سفید، خاکستری، سبز، مشکی و قرمز موجود می باشد . لازم به ذکر است که گرانیتها نسبت به سنگ های آهکی سخت تر اما یکنواخت تر هستند .

مزایای سنگ گرانیت

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم این سنگ سنبل سختی و مقاومت است  و نسبت به سنگ های آهکی نیز سخت تر و یکتنواخت تر می نماید. این سنگ به راحتی خش بر نمی دارد و در مقابل حرارت نیز مقاومت بسیار بالایی از خود بروز می دهد. گرانیت را می توان یکی از بهترین انتخاب ها جهت سنگفرش بیرونی مکان هایی که در معرض عبور و مرور زیاد می باشند بشمار آورد . همچنین می توان از آن در نمای بیرونی و سنگفرش داخل ساختمان و پله ها نیز استفاده کرد.

سنگ گرانیت دارای دو نوع طبیعی و رنگ شده است  که از انواع آن می توان به سنگ هایی با نام هلویی، نخودی و قرمز رنگ شده، بلک گالکسی، شانسی بلک، کارمن رد، بالتیک براون، میل رد،جوپارنا،مولتی کالر ولگابو،بیراسر قهوه ای، بیراسر سرسبز،سن پارادیسو، تن براون،سیلور پرل و غیره اشاره کرد.

از دیگر مزایای این سنگ می توان به مقاومت آن در برابر نفوذ آب و اثر ضربه اشاره کرد که این خود موجب شده تا این سنگ مورد کاربرد در محیط های صنعتی شود. ظاهر گرانیت متشکل از کارهای انجام شده بر روی سطح نهایی آن است که ممکن است چکشی،کلنگی،تشیه ای و یا صیقلی باشند.

البته این نکته نیز لازم به ذکر است که حالت صیقلی بهترین نمای این سنگ می باشد که زیبایی رنگ و انعکاس کریستالی های آن را نمایش می دهند . پیشنهاد ما به شما استفاده از گرانیت صیقلی و سوخته در ساختمان کنار هم است  چراکه به علت تضاد، زیبایی جالبی را بوجود می آورند.

معایب سنگ گرانیت:

مبلغ بالای این سنگ از معایب آن است چراکه هزینه استخراج، برش و صیقل آن بسیار گران است . از دیگر معایب  سنگ گرانیت  می توان به ممنوعیت استفاده از آن در بیمارستان ها اشاره کرد . این سنگ خاصیت رادیواکتیو دارد که طبق تحقیقات اخیر با قرار گرفتن این سنگ در محیط های دارای تشعشعات x، گاما، میدان های مغناطیسی قوی، مواد شیمیایی قوی این سنگ از خود امواج رادیو اکتیو ساتع می کنند و این سنگ ها در این زمینه بسیار خطرناک هستند .

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
۷ + ۲ =
Solve this simple math problem and enter the result.‎ E.g.‎ for ۱+۳, enter ۴.‎

 

تمام حقوق برای اسپووود محفوظ است.